Debriyaj Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi

Çorum Volkswagen Servis Alman Otomotiv Debriyaj Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi tecrübeli uzman ekibi tarafından güvenli ve garantili olarak Volkswagen, Audi, Seat, Skoda grubu araçlar için gerçekleştirilmektedir. Debriyaj Kontrolü ve Debriyaj Seti Değişimi için bizi arayın.

Debriyaj sistemi; manuel sürüş özelliği olan araçların ilk hareketi sırasında, motorun hareketini tekerleklere ileterek aracın sarsıntısız olarak harekete geçişini, hareket halinde iken ise vites durumlarını değiştirmek ve gerektiği durumlarda motor freni yaparak (kompresör) aracın kontrollü bir şekilde durmasını sağlayan aktarma organıdır.

Debriyaj sistemine ait parçalarının değişimi, üretici tavsiyelerine göre normal kullanım koşul ve şartlarında bağlı olmak üzere 75.000 km’ dir.

Debriyaj sistemi bakımında öncelikli olarak test sürüşü ile aracın kavrama ve vites geçiş testi yapılır. Test sonucunda araçta kalkış sırasında titreme, silkeleme ve debriyaj pedalının kavrama seviyesinin üst sınırlarda olması durumunda olup olmadığı kontrol edilir. Sistemde arıza tespit edilmiş ise debriyaj sistemini oluşturan baskı, balata ve bilya set olarak değiştirilir. Şanzıman yağ seviyesi kontrol edilerek eksiklik var ise tamamlanır. Test sürüşü ile uygulanmış olan onarım işlemlerinin sonuçları test edilir.

Şanzıman Yağı Kontrolü ve Değişimi:

Şanzıman (Vites Kutusu) vites geçişleri kullanım hızınıza en uygun gücü ve verimliliği temin eder. Vites kutusunda hareket hâlinde olan dişlilerin birbirine temas etmesi sonucunda sürtünme ve aşınma meydana gelir. Bundan dolayı;

  • Dişliler arasında koruyucu film tabakası oluşturmak
  • Sürtünmeden doğan aşınmaları en aza indirmek
  • Dişlileri soğutarak zarar görmesini önlemek
  • Korozyona karşı koruma sağlamak
  • Vites kutusu dişlilerini temizlemek için şanzıman (vites kutusu) yağı seviyesinin periyodik kontrol edilmesi, gerekir ise tamamlanması ve normal
  • kullanım koşul ve şartlarında bağlı olmak üzere 75.000 km’ de bir değiştirilmesi gerekmektedir.